Kolej Budeč

KONTAKTY

Adresa
Kolej Budeč
Wenzigova 1982/20
120 00 Praha 2 - Vinohrady

GPS souřadnice
Loc: 50°4'14.271" N
       14°25'57.168" E

Kolej Budeč od Wenzigovy / Lublaňské ulice

Kolej Budeč
T: +420 224 262 794-5

Ubytovací kancelář
T: +420 224 261 499
Fax: +420 224 262 793
kolej.budec@kam.cuni.cz

Úřední hodiny
Po - Čt   8.00 - 11.00
           12.45 - 15.00
Pá         8.00 - 11.00

Kolej Budeč od Bělehradské ulice

Vedoucí koleje
Renata Benáková
T: +420 224 261 032
renata.benakova@kam.cuni.cz

Menza Budeč
Po-Čt: 10:45 - 14:30
Pá: 10:45 - 14:00

Kolejní rada
kolejni.rada[šnek]email.cz

Předseda KR
Hanka Illichová

KOLEJ BUDEČ

O koleji

Kolej Budeč patří mezi žádané koleje Univerzity Karlovy. Je tomu tak hlavně pro její umístění v centru Prahy a vpravdě domácké prostředí, za které vděčí kapacitě pouhých 225 studentů. Ti se oproti studentům na větších kolejích více či méně znají již po několikatýdenním pobytu. Tato skutečnost bude vyhovovat všem těm, kteří preferují pospolitost a občasné vytržení od studijních povinností spontánně vzniklým večerním dýchánkem či občasnou celokolejní akcí. Je také dobré míti na paměti, že drby se po zdejších chodbách šíří rychlostí blížící se rychlosti světla. Není proto překvapením, že lidé upřednostňující anonymitu ocení spíše větší koleje na periferii Prahy.

Kolej Budeč - Akce pro prváky - Tělocvična

Zmíněným výhodám ovšem odpovídá vyšší cena za ubytování (Budeč patří mezi dražší koleje Univerzity Karlovy) a obtíže s jeho získáním a udržením (studenti prvních ročníků si často ani nestačí zvyknout a v důsledku nedostatku bodů jsou nuceni v dalších letech přesídlit jinam).

Budova

Koleje Budeč má dlouhou historii a prošlo jí již velké množství studentů. Budova byla postavena ve 20. letech 20. století ve funkcionalistickém slohu a sloužila původně jako ubytovna pro začínající učitele a učitelky. Dnes jsou již dveře koleje otevřené všem studentům Karlovy univerzity a ve druhém kole podávání žádostí se o ubytování mohou ucházet rovněž studenti ostatních vysokých škol.

Komfort koleje částečně odpovídá stáří budovy a ne každý ho považuje za odovídající ceně nájemného. Budova však postupně prochází rekonstrukcí a její stav se pomalu zlepšuje. Ubytováni u nás můžete být na 1- až 3-lůžkových pokojích (17x 1 lůžko, 82x 2 lůžka, 15x 3 lůžka), kuchyň a sociální zařízení jsou společné pro celé patro. (Stydlivé studenty a studentky je třeba varovat, že cedulky „muži“ a „ženy“ jsou již léta ignorovány a sociální zařízení jsou považována za „unisex“!) Na koleji najdete také několik studoven, prádelnu se 2 pračkami a sušárnou, částečně vybavenou tělocvičnu, klavírní místnost a kolárnu. V přízemí budovy se také nachází menza, do které si můžete ve všedních dnech zajít na oběd.

Vybavení pokoje na osobu je:

  • lůžko s matrací, peřina a polštář, povlečení
  • šatní skříň s botníkem a úložným prostorem
  • psací stůl s úložným prostorem, lampička, židle
  • další nábytek dle tvaru a velikosti pokoje

Vybavení kuchyňky:

  • elektrický sporák
  • mikrovlnná trouba
  • lednice s malými mrazáky

Umístění (mapa)

Ze všech kolejí Univerzity Karlovy je Budeč nejblíže Přírodovědecké fakultě a její studenti tvoří značnou část jejího osazenstva. Na chodbách potkáte také studenty nedaleké Matematicko-fyzikální fakulty a fakult lékařských.

Kolej se nachází blízko rušného uzlu městské hromadné dopravy I. P. Pavlova (linka C) a je tedy ideální pro výjezdy do ostatních koutů hlavního města. S návratem není třeba spěchat, jelikož zmíněným dopravním uzlem projíždí rovněž většina nočních linek tramvají a autobusů. Nedaleko koleje se nachází také stanice metra Náměstí Míru (linka A).

O co je dostupnost městské hromadné dopravy snazší, o to komplikovanější je využívání osobního automobilu. V okolí koleje je smíšená parkovací zóna Prahy 2. Ve všedních dnech je zde možné parkovat mezi 8. a 18. hodinou (maximálně však 6 hodin), a to za cenu 30 Kč za hodinu. Mimo tento čas zde mohou parkovat pouze rezidenti či vlastníci poměrně drahé jednorázové parkovací karty. V blízkosti koleje je možné bezplatně parkovat přes noc (18:00 – 8:00) a o víkendech na parkovišti na ulici Boženy Němcové a v ulici Horské. Míst je nicméně omezené množství a zájemců mnoho!

Pokud studentům nebude dostačovat kolejní zahrada a tělovična, mohou si odpočinou při procházce podél potoku Botič v blízkém parku Folimanka, a mohou zde rovněž využít bezplatného hřiště pro kolektivní sporty.

V okolí se rovněž nachází velký počet restauračních zařízení a výčepů (mapa), takže si zde v případě potřeby vybere snad opravdu každý. Na dosah ruky naleznete prodejnu nejmenovaného obchodního řetězce a 5 minut vzdálený nonstop obchod, ve kterém naleznete vše, co můžete při nočním návratu na kolej potřebovat.

Jak se dostat na kolej...

z Hlavního nádraží / Nádraží Holešovice: metrem C do stanice I. P. Pavlova, poté Lublaňskou ulicí 3 bloky až k Wenzigově ulici. Kolej se nachází po levé straně.

z letiště Ruzyně: autobusem č. 119 do stanice Dejvická, zde přestup na metro A do stanice Náměstí Míru, poté po ulici Rumunská - Bělehradská - Koubkova - Lublaňská až k Wenzigově ulici.

Závěrem

Příjemný pobyt na koleji vám přeje vaše Kolejní rada. :-)