Kolej Budeč

KONTAKTY

Správce sítě:

Filip Matzner (208)

Mail:

spravce.budec[šneček]floop.cz

STREAMOVÁNÍ TV

Na koleji bylo zprovozněno streamováni TV po vnitřní síti. Tato stránka popisuje návod na TV spustit, časté otázky a kontakt na správce sítě. Pro zájemce je uveden i stručný popis technického řešení. Nepřeskočte prosím důležitou část ohledně koncesionářských poplatků.

Koncesionářské poplatky

Vzhledem k tomu, že se tímto stáváte držitelem televizního přijímače dle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích č. 345/2005 Sb., stáváte se tak poplatníkem ve smyslu tohoto zákona a máte tedy povinnost koncesionářské poplatky platit. Od těchto poplatků jste oproštěni v případě, že již někdo ve společné domácnosti (rodiče) tento poplatek platí. Doporučuji k nahlédnutí také vysvětlení na stránkách České Televize.

Jak na to? (pro zkušené)

Je potřeba mít nainstalovaný VLC Media Player, stáhnout do něj budectv.vlc, případně zapnout interlacing.

Jak na to? (pro méně zkušené)

1) Stáhněte si instalační balík programu VLC media player a program nainstalujte (stále mačkejte dále, pokračovat, apod.). Pokud nechcete asociovat program se všemi možnými typy souborů, odškrtněte tuto položku při instalaci. (pokud zaškrtnutí neodstraníte, budou se vám všechny videa a i hudba otevírat ve VLC media playeru)

2) Po úspešné instalaci si stáhněte playlist (soubor, který obsahuje informace o programech). Na odkaz klikněte pravým tlačítkem a dejte "uložit cíl odkazu jako".

3) Spusťte program VLC media player a otevřete playlist pomocí menu: Playlist -> načíst soubor playlist -> vyberte playlist tam, kde jste ho uložili.

4) Zobrazte playlist: Playlist -> ukazát playlist.

5) Vyberte si, kterou televizi či rádio chcete pustit.

Tipy

 • Pokud asociujete příponu .vlc s programem VLC Media Player, můzete pouhým poklikáním na playlist spustit vysílani televize!
 • Pokud se Vám zdá, že je obraz nějaký divný, můžete zkusit zapnout odstraňování prokládaní(interlacing) pomocí: Video -> Odstranit prokládání -> Automaticky.

FAQ

Dříve, než budete kontaktovat správce kolejní sítě s problémem souvisejícím se streamováním TV, přečtěte si prosím sekci FAQ, ve které najdete odpovědi na nejčasteji kladené otázky.

 • Udělal jsem vše, co je v návodu, ale při kliknutí na televizní stanici se nic neděje.
  99% problému s TV je způsobeno nespravným nastavením firewallu. Zkuste na chvíli firewall vypnout (všechny firewally, tzn. i Windows Firewall, Nod32 Security Center, Avast...). Pokud to pomůže, víte kde je problém. Pak je již jen nutné provést spravné nastavení firewallu, které se bude lišit v závislosti na použitém softwaru. Základní údaje najdete v sekci Technické informace.
 • Vypnul jsem firewall a TV stále nefunguje.
  Toto může být způsobeno použitím vlastního routeru. Problém je v tom, že drtivá většina domácích routerů nepodporuje směřovaní multicastu. Skrz router (takovýto router) není sledovaní TV možné.
 • Vypnul jsem firewall, nepoužívám router a TV stále nefunguje.
  Nejpravděpodobnější příčinou je, že TV vysílaní opravdu nefunguje. Kontaktujte prosím správce sítě.
 • Použíám Linux a nevím si rady.
  Uživatelé linuxu mají situaci zpravidla jednodušší. Většina distribucí má již program VLC nainstalován, je tedy nutné jen stáhnout a použít playlist. Pokud jej nainstalovaný nemáte, jistě Vaše distribuce obsahuje příslušný instalační balíček (konkrétní provedení se liší distribuce od distribuce - ale předpokládám, že pokud používáte Linux, umíte si nainstalovat balíček:-))

Technické informace

 • Použitý hardware Vysílaní je momentálně provozováno na klasickém PC o následující konfiguraci: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.53GHz, 256MB RAM, integrovaná grafická karta Intel Corporation 82865G, HDD 500GB, WinFast DTV1000S a Technisat SkyStar2 DVB karty.
 • Použitý software Server běží na operačním systému GNU/Linux Debian 7 v minimální možné instalaci (bez TV vysílání zabere cca 40MB RAM). Samotné vysílání je pak zajištěno pomocí programu DVBlast 2.2.
 • Síťové zapojení veškerého vysílání je zajištěno pomocí multicastu na adresách v rozsahu 239.194.10.1 - 239.194.10.30 pomocí protokolu UDP na portu 1234. Ve firewallu je nutné také povolit připojení z adresy serveru (serverbudec.koleje.cuni.cz - 78.128.165.2). Veškerou instalaci provedl a potřebné know-how dodal Bc. Jiří Horký (jiri.horky[zavinac]gmail.com).

Autor textu: Bc. Jiří Horký (jiri.horky[zavinac]gmail.com), aktualizoval Filip Matzner